GIG-PIB laureatem konkursu Ekolaury

W kategorii Technologie i produkty dla zrównoważonego rozwoju tegorocznej edycji konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii nagrodę otrzymało rozwiązanie o nazwie: Urządzenia do inspekcji wizualnej i pomiaru średnicy rurociągów pionowych, opracowane przez specjalistów Zakładu Badań Mechanicznych i Inżynierii Materiałowej GIG-PIB.
Urządzenie do inspekcji wizualnej i pomiaru średnicy rurociągów pionowych to specjalistyczny sprzęt, który służy do oceny stanu technicznego i kondycji wewnętrznej rur pionowych za pomocą kamer inspekcyjnych. Może być stosowane w różnych branżach, takich jak górnictwo, przemysł ciężki, energetyka, budownictwo. Urządzenie jest indywidualnie projektowane i wyposażane, w zależności od warunków i zakresu badań. Indywidualny projekt urządzenia obejmuje, m.in. rodzaj rurociągów, dopasowanie parametrów urządzenia do średnicy rurociągów czy możliwość przemieszczania. Urządzenie jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach, takich jak wysokie czy niskie temperatury, wysoka wilgotność i zanieczyszczenia eksploatacyjne występujące w rurociągu. Jest wyposażone w kamerę do inspekcji wizualnej oraz sensory do pomiaru średnicy rurociągu. W razie konieczności montuje się dodatkowe elementy, takie jak lampy do oświetlenia wewnętrznej powierzchni rurociągu. Prosta i modułowa konstrukcja pozwala na jego dopasowanie do wymagań klienta, w zakresie średnic rurociągów, głębokości inspekcji oraz dokładności pomiaru średnicy.
 
Korozyjne środowisko, wysoka wilgotność, duża głębokość inspekcji, zmienna średnica badanego rurociągu oraz wizualizacja w czasie rzeczywistym to bariery w dokładności wykonywanych badań i pomiarów dla wielu urządzeń. Pracownicy Zakładu Badań Mechanicznych i Inżynierii Materiałowej GIG-PIB zaprojektowali i zbudowali autorskie urządzenie, które spełnia wszystkie te wymagania.
 
Urządzenie jest produktem unikatowym w swoim zakresie funkcjonalności. Łączy ze sobą cechy mobilnego analizatora umożliwiającego wykonanie badań w dowolnym miejscu (terenie, zakładzie etc.). Efekt ekologiczny osiągany jest poprzez wymianę części wadliwego fragmentu rurociągu, a nie wymianę całego w innym miejscu (obok istniejącego) dzięki czemu ograniczona jest degradacja środowiska.
 
Nagrodę w imieniu wszystkich autorów odebrał podczas gali dr inż. Bogusław Kubiś, Kierownik Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych.
 

+ 48-32-259-2000