Kolejny okres badań w projekcie SUWAT został zakończony

W trudnym okresie pandemii mimo ograniczonych możliwości podróżowania na bieżąco realizowane są badania wód w ramach projektu SUWAT, który dotyczący współpracy transgranicznej w monitorowaniu skażenia chemicznego i radiacyjnego wód powierzchniowych przez wody kopalniane. Próbki pobierane są z pogranicznych rzek Odry i Olzy oraz Szotkówki i Nacyny.

Na przestrzeni ostatniego roku obserwowaliśmy między innymi zmiany w poziomie wód. W lipcu 2020 obserwowaliśmy stany alarmowe na rzekach z których pobierane są próbki – mówi Grzegorz Ligocki z Głównego  Instytutu Górnictwa. W normalnych warunkach hydrologicznych woda jest prawie 2 metry niżej od obecnego poziomu. Taka sytuacja pozwoliła nam sprawdzić wpływ powierzchniowego spływu wód z terenów górniczych i pogórniczych na stany wód.
 
W styczniu i lutym 2021 po dwóch latach realizacji projektu mieliśmy też okazję pobierać próbki w prawdziwie zimowej scenerii i wyjątkowo w bardzo niskich temperaturach – dodaje Grzegorz Ligocki.
 
Na jednym ze zdjęć pokazujemy porównanie poziomu wód ze stanu alarmowego w lipcu 2020 oraz normalnego w lutym 2021, w tym samym punkcie pomiarowym na Olzie.
 
Jednym z celów projektu SUWAT jest zacieśnienie polsko-czeskiej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy GIG i Uniwersytet Techniczny w Ostrawie. Zespoły badawcze obu jednostek wspólnie rozwiązują problem jednolitych metod pomiaru i pobierania próbek w terenie oraz opracowania procedur analitycznych w celu uzyskania zgodności wyników otrzymanych przez obie jednostki. Dla obszarów przygranicznych jest to ważne zagadnienie, ponieważ wszystkie elementy środowiska naturalnego się przenikają, stąd istotne jest prowadzenie badań stanu środowiska porównywalnymi metodami i procedurami po obu stronach granicy na obszarach objętych działalnością górniczą.
 
Projekt SUWAT jest  realizowany w ramach  Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 Interreg V-A.

+ 48-32-259-2000