Do promowania potencjału istniejących danych wykorzystane zostanie 50 baz danych i przedstawione zostaną 4 studia przypadków, dla których wspólnie zaproponowane zostaną standardy FAIR, a które dotyczyć będą:
- efektywności budynków,
- sieci przesyłowych oraz dystrybucja energii elektrycznej,
- rozwiązań w zakresie materiałów dla energetyki niskoemisyjnej
- polityki z obszaru energetyki niskoemisyjnej oraz efektywności energetycznej.
Rozwijana będzie też platforma społecznościowa, zapewniająca dostęp do zasobów baz danych dotyczących energii oraz dostęp do wiedzy, poprzez systematycznie realizowane warsztaty. To pozwoli zaangażować ekspertów zajmujących się energetyką niskoemisyjną. Kolejnym celem EERAdata jest bowiem stworzenie grupy ekspertów i administratorów danych FAIR oraz zapewnienie elementów informacyjnych i szkoleniowych dostosowanych do potrzeb środowiska badawczego zajmującego się energetyką niskoemisyjną.
EERAdata powiązana jest z European Open Science Cloud (EOSC), europejską platformą danych otwartych dla nauki oraz wieloma krajowymi inicjatywami w zakresie otwartej nauki.
Istotnym działaniem jest także koordynowanie zarządzania danymi w dziedzinie energii w ramach EERA i poza nią.
European Energy Research Alliance (EERA) to stowarzyszenie europejskich publicznych ośrodków badawczych i uniwersytetów, zajmujących się badaniami nad energetyką niskoemisyjną. Jednym z elementów misji EERA jest stymulowanie europejskich badań nad energią w kierunku społeczeństwa neutralnego klimatycznie do roku 2050. EERA zrzesza ponad 250 organizacji z 30 krajów i jest największą w Europie wspólnotą badawczą w dziedzinie energii. EERA koordynuje swoją działalność badawczą poprzez 17 wspólnych programów badawczych (ang. Joint Programmes). Projekt EERAdata jest inicjatywą wspólnego programu badawczego e3s "Ekonomiczne, środowiskowe i społeczne skutki przemian energetycznych".
Główny Instytut Górnictwa jako jedyna instytucja z Polski uczestniczy w realizacji projektu EERAdata. Projekt dofinansowany jest ze środków unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020". Komisja Europejska finansuje projekt EERAdata kwotą 1 mln euro.
BJ
Opublikowano w PGG Magazyn, kwiecień 2020