Pojęcie „system filarowo-komorowy” jest zresztą bardzo ogólne, ponieważ w górnictwie światowym nie istnieją dwa identyczne systemy. Wynika to z konieczności ścisłego dopasowania technologii i parametrów do warunków wyrobiska i eksploatowanego pokładu. Na podstawie konkretnych danych podejmuje się konkretne decyzje odnośnie rodzaju i ilości niezbędnego wyposażenia - np. kombajnu, kotwiarki, wozów odstawczych czy urządzeń przesypowo-kruszących.
Czy eksploatacja złóż przy pomocy systemów komorowo-filarowych oraz systemów alternatywnych z zastosowaniem samodzielnej obudowy kotwowej może więc przyczynić się do obniżenia kosztów i zwiększenia wydobycia także w polskich kopalniach? Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa wykazali, że skały w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym w większości nadają się do stosowania tej technologii zabezpieczenia wyrobisk, przy czym oczywiście w każdym przypadku konieczne jest wcześniejsze wykonanie szeregu analiz związanych z określeniem jakości górotworu.
Co prawda zaawansowane prace prowadzone w tym kierunku w kopalni Bobrek-Piekary, z przyczyn niezależnych (naturalnych), zostały czasowo zawieszone, to jednak obecnie naukowcy z Zakładu Technologii Eksploatacji i Obudów Górniczych GIG prowadzą poważne rozmowy dotyczące zastosowania kombajnu Bolter Miner w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Podstawową zaletą kombajnów tego typu, oprócz obniżenia kosztów obudowy (stal!), jest fakt, że w znacznym stopniu oszczędzają one czas, gdyż oprócz urabiania, załadunku i transportu urobku wykonują także kotwienie stropu za pomocą zintegrowanych kotwiarek.
Sam system filarowo-komorowy, jak każda technologia, posiada swoje ograniczenia, na co naukowcy zwracają oczywiście uwagę. Jednak już samo rozpowszechnienie samodzielnej obudowy kotwowej, czy też w pierwszym etapie obudowy podporowo-kotwowej, z istotnym rozrzedzeniem podziałki obudowy podporowej w polskim górnictwie może przyczynić się zarówno do znacznego zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa, a także obniżenia kosztów i uniknięcia dodatkowych nakładów na roboty udostępniające. Ponadto badania prowadzone nad eksploatowanym przy zastosowaniu systemu komorowo-filarowego pokładem węgla w czeskiej kopalni CSM wykazały odczuwalne ograniczenie skutków tej eksploatacji na deformację powierzchni, a to istotna wartość dodana – jakże dla nas wszystkich cenna
BJ
Opublikowano w PGG Magazyn, styczeń 2018