W 2014 roku mija 40 lat od powstania Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej (GRSS) GIG, która prowadzi stałą obserwację aktywności sejsmicznej GZW indukowanej działalnością górniczą kopalń. Obserwacja aktywności sejsmicznej w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym prowadzona jest jednak przez Główny Instytut Górnictwa od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Na podstawie danych rejestrowanych przez sejsmografy umieszczone w stacjach kopalnianych opracowywany jest bank danych zawierający podstawowe parametry sejsmologiczne wstrząsów górotworu o energii sejsmicznej E większej lub równej 105 J, takie jak: data i czas wystąpienia zjawiska, energia wstrząsu, magnituda, nazwa kopalni, współrzędne epicentrum. Dane z tego banku wykorzystywane są do badań związanych z szeroko pojętą analizą stanu zagrożenia tąpaniami w kopalniach oraz oceną dynamicznych oddziaływań drgań wywoływanych wstrząsami na powierzchniowe środowisko naturalne w GZW. Badania takie przyczyniają się do opracowania nowych metod interpretacyjnych, mających na celu poprawę prognozy zagrożenia tąpaniami w kopalniach oraz zagrożenia sejsmicznego dla infrastruktury powierzchniowej. Na podstawie danych z GRSS sporządzane są też liczne opinie sejsmologiczne.
Obecnie rejestracja wstrząsów przez GRSS prowadzona jest w oparciu o dwa niezależne systemy obserwacyjne: aparatura SOS (System Obserwacji Sejsmologicznej) oraz GeoSig i obejmuje razem 20 stanowisk. Sieć GIG jest siecią nadrzędną w stosunku do sieci kopalnianych i stanowi cenne źródło informacji dla przemysłu górniczego w aspekcie bezpieczeństwa pracy oraz dla administracji lokalnych o poziomie zagrożenia sejsmicznego i jego trendach.