Dr hab. inż. Marek Rotkegel, prof. GIG otrzymał wyróżnienie imienia profesora Henryka Czeczotta za autorską monografię pod tytułem „Metoda projektowania portalowo-szkieletowej obudowy połączeń wyrobisk korytarzowych”.
Wyróżnienie wręczone zostało podczas gali 100-lecia istnienia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Marek Rotkegel jest ekspertem górniczym, szczególnie w zakresie projektowania obudowy wyrobisk korytarzowych, głównie odrzwi i ich akcesoriów. Wymierne wyniki jego pracy to przede wszystkim nowe, oryginalne rozwiązania techniczne różnego rodzaju konstrukcji obudów górniczych, elementów obudowy i przyrządów pomiarowych.
W monografii omówiono szereg zagadnień związanych z projektowaniem, wykonywaniem i weryfikacją wytrzymałościową konstrukcji obudowy portalowo-szkieletowej. Przedstawiono metody doboru obudowy połączeń wyrobisk oraz proces projektowania i kwestie techniczne związane z jej stosowaniem. Przedstawiono autorskie programy komputerowe wspomagające proces projektowania obudowy skrzyżowań wyrobisk korytarzowych. Zakład Technologii Eksploatacji i Obudów Górniczych GIG, w którym pracuję, od 25 lat zajmuje się problematyką związaną z projektowaniem portalowych obudów odgałęzień i skrzyżowań – mówi dr inż. Marek Rotkegel - W tym czasie zaprojektowaliśmy ok. 340 konstrukcji tego typu, przeznaczonych do zabudowy w konkretnych wyrobiskach kopalń. Zaprojektowane przez nas portalowe obudowy połączeń wyrobisk korytarzowych stanowią co najmniej 2/3 wszystkich tego typu konstrukcji zastosowanych w polskim górnictwie węglowym. Stąd też w książce dokonałem przeglądu ciekawszych konstrukcji zaprojektowanych w GIG. Daje to pogląd na możliwości produkcyjne i wykonawcze różnych typów portalowo-szkieletowej obudowy połączeń wyrobisk korytarzowych.