Z przyjemnością informujemy, że pani dr inż. Ewa Janson, została Ekspertem Zewnętrznym Programu weryfikacji technologii środowiskowych Unii Europejskiej (EU ETV) w Głównym Instytucie Górnictwa.
Technologie środowiskowe to produkty, procesy i usługi wykazujące tzw. środowiskową wartość dodaną, czyli bardziej korzystny lub mniej szkodliwy wpływ na środowisko niż technologie stosowane obecnie do tego samego celu. Są nimi także technologie, które służą do pomiarów parametrów wskazujących wpływ na środowisko.
Innowacyjne technologie środowiskowe odgrywają istotną rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska i klimatu oraz osiąganiu zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie zaistnienie na rynku z nową technologią i udowodnienie jej skuteczności nabywcy jest poważnym wyzwaniem dla wytwórców, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nowe technologie nie mogą wykazać się także referencjami z wcześniejszych zastosowań, co poważnie ogranicza ich możliwości rynkowe, szczególnie w kontekście zamówień publicznych. Ponadto, z uwagi na innowacyjny charakter rozwiązań, normy, certyfikaty zgodności oraz aprobaty techniczne odpowiednie dla danych technologii nie odzwierciedlają ich cech innowacyjnych, które stanowią o przewadze konkurencyjnej.
Weryfikacja technologii środowiskowych (ETV) pomaga dostawcom innowacyjnych technologii środowiskowymi wejść na rynek z przewagą konkurencyjną. Proces ETV poddaje technologię walidacji przez stronę trzecią, która ocenia wydajność technologii na podstawie niezależnych i wiarygodnych informacji przy użyciu międzynarodowo uznanej normy ISO 14034. Wynikiem jest „Oświadczenie o weryfikacji” wyszczególniające, że deklaracje dotyczące wydajności technologii są kompletne, uczciwe i oparte na wiarygodnych wynikach testów. Mając wiarygodnie zapewniony dowód wydajności, innowacje mogą oczekiwać łatwiejszego dostępu do rynku i/lub większego udziału w rynku, a ryzyko technologiczne dla nabywców technologii i inwestorów jest ograniczone. Obecnie technologia, która działa znacznie powyżej normalnych standardów lub prezentuje innowacyjne podejście do rozwiązania problemu środowiskowego, może napotkać trudności w penetracji rynku ze względu na brak niezależnych i wiarygodnych dowodów na jej zalety. Z drugiej strony nabywcy technologii lub inwestorzy zaangażowani w znalezienie najlepszego rozwiązania dla ich sytuacji często mają do czynienia z nieporównywalnymi, niekompletnymi lub niewiarygodnymi informacjami o wynikach podczas oceny dostępnych na rynku możliwości wyboru. ETV nie jest ani certyfikacją ani etykietowaniem, gdyż ocena nie jest dokonywana w odniesieniu do wstępnie zdefiniowanych specyfikacji technicznych lub norm.
ETV weryfikuje innowacyjność rozwiązania w kontekście uzyskiwanego efektu ekologicznego technologii z perspektywy jej cyklu życia, tzn. technologia jest innowacyjna, gdy stanowi nowość pod względem:
- sposobu zaprojektowania/konstrukcji
- surowców/ materiałów koniecznych do jej wytworzenia
- sposobu wytworzenia/procesu produkcji
- eksploatacji
- możliwości recyklingu/końcowego unieszkodliwienia.
Proces weryfikacji technologii środowiskowych określa norma PN-ISO 14034: 2016 Zarządzanie środowiskowe: Weryfikacja technologii środowiskowych.
Więcej o programie na stronie: https://ec.europa.eu/environment/ecoap/etv_en