Główny Instytut Górnictwa rozpoczął realizację projektu o akronimie COALBYPRO pt. „Innowacyjne zarządzanie produktami węglowymi prowadzące do redukcji emisji CO2”. Projekt jest współfinansowany z Funduszu Badawczego Węgla i Stali. Spotkanie otwierające odbyło się 4 września w Atenach.
Prowadzone w elektrowniach i elektrociepłowniach procesy przetwarzania paliw kopalnych na energię wiążą się z produkcją dużych ilości odpadów, nazywanych ogólnie ubocznymi produktami spalania. Należące do nich popioły lotne są wykorzystywane między innymi w budownictwie - jako dodatki do betonów, w drogownictwie - do wzmocnienia gruntów słabych, czy w górnictwie - do podsadzek samozestalających. Alternatywnym sposobem przetwarzania popiołów lotnych może być synteza materiałów sorpcyjnych (zeolitów) i wykorzystanie ich do sekwestracji CO2. Wykorzystanie do wychwytywania dwutlenku węgla popiołu lotnego i/lub wytworzonego z niego zeolitu, stanowi jedną z ważnych metod czystych technologii węglowych.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną badanie laboratoryjne i przemysłowe w zakresie mineralnej sekwestracji CO2 w popiołach lotnych oraz w zeolitach z nich wytworzonych. Produkty po sekwestracji zostaną zbadane pod kątem możliwości ich dalszego zagospodarowania. Ogólnym celem projektu jest minimalizacja oddziaływania na środowisko procesu spalania węgli kamiennych.
W skład konsorcjum wchodzą przedstawiciele czołowych jednostek badawczych i uniwersytetów z Grecji, Polski, Niemiec i Republiki Czeskiej. Stronę polską podczas spotkania otwierającego reprezentowały prof. dr hab. inż. Barbara Białecka oraz mgr Magdalena Cempa.