9 grudnia 2020 odbył się II regionalny warsztat tematyczny w ramach projektu LINDANET.
Lindan jest środkiem rakotwórczym dla człowieka. W regionie śląskim jednym z najczęściej wskazywanych przykładów tego problemu jest Jaworzno, gdzie przez wiele lat prowadzona była 80 lat produkcja chemicznych środków ochrony roślin, m.in. tych zawierających lindan. Jaworzno jest jednym z najtrudniejszych przypadków w Polsce, ale nie jedynym - powiedział podczas otwarcia spotkania Grzegorz Gzyl, kierownik projektu Lindanet.
W czasie warsztatu zebrani eksperci omówili dotychczasowe praktyki w zakresie zwalczania zanieczyszczeń, m.in. przykład byłych Zakładów Chemicznych Tarnowskie Góry omówiony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach czy działania podejmowane przez Bydgoszcz w związku z zagrożeniami dla środowiska na terenie dawnych Zakładów Chemicznych ZACHEM. Temat likwidacji mogilników, a wiec miejsc gdzie składowane były środki ochrony roślin przedstawione zostały przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. W czasie spotkania omówione zostały również propozycje zmian prawnych w zakresie zwalczania zanieczyszczenia lindanem w Europie.
LINDANET Europejska sieć współpracy regionów na rzecz redukcji zanieczyszczenia lindanem (European Network of Lindane waste affected regions working together towards a greener environment) to projekt, który ma na celu poprawę stanu środowiska poprzez wpływ na polityki w miejscach zanieczyszczonych lindanem (HCH).