14 października 2017 r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbyła się uroczysta inauguracja studiów doktoranckich, prowadzonych przez GIG dla 20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej.
Studia realizowane są w dyscyplinie Górnictwo i Geologia Inżynierska w ramach Śląskiego Środowiskowego Studium Doktoranckiego, które działa pod patronatem katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Trwać będą 2,5 roku (5 semestrów) od października 2017 do lutego 2020. Przedmiotem prac doktorskich będą opracowania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne doktorantów. Innowacyjne wyniki prac doktorskich będą przedmiotem wdrożeń w PGG.
Doktoranci mają do dyspozycji nowoczesną bazę laboratoryjną GIG, a Polska Grupa Górnicza udostępni jedną z czynnych ścian wydobywczych, jako „laboratorium” w którym będą prowadzone badania naukowe. Jest to pierwsza taka inicjatywa w polskim górnictwie węgla kamiennego.
Ta edycja studiów doktoranckich jest specjalnie dedykowana pracownikom PGG. Połączenie praktyki górniczej z pracą naukową nad nowymi rozwiązaniami, to bardzo dobry pomysł na rozwiązanie konkretnych problemów występujących w kopalniach, mówi prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, Naczelny Dyrektor GIG. W tym przypadku stopień naukowy doktora to nie tylko kolejny szczebel w karierze pracownika, ale sposób na pobudzenie innowacyjności i opracowanie nowych, efektywnych rozwiązań, które będą służyć poprawie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Program studiów został opracowany w taki sposób, aby każda praca zakończyła się obronionym doktoratem.
Jedynym zasobem przedsiębiorstwa, które jest nieograniczone jest kreatywność pracowników. Z naszej bliskiej współpracy z GIG zrodziła się idea tych studiów, po to aby wyzwolić tę kreatywność. To z dołu powinny płynąc rozwiązania różnych problemów. Liczymy, że staniecie się inicjatorami zmian. – powiedział do uczestników podczas inauguracji Prezes PGG Tomasz Rogala.
Doktoranci złożyli ślubowanie oraz odebrali indeksy z rąk Dyrektora GIG Stanisława Pruska oraz Prezesa PGG Tomasza Rogali i Wiceprezesa PGG Piotra Bojarskiego. Przez cały okres studiów doktoranci pozostają pod opieką merytoryczną opiekuna naukowego, a po otwarciu przewodu doktorskiego, pod opieką promotora.
GIG, jako jeden z niewielu w Polsce instytutów badawczych, posiada pełne uprawnienia akademickie do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz występowania o tytuł profesora w dwóch dyscyplinach: górnictwo i geologia inżynierska (od 1961 roku) i inżynieria środowiska (od 1998 roku).