Konferencja dotycząca terenów pogórniczych w GIG-PIB

28 marca 2025 roku w Głównym Instytucie Górnictwa-PIB w Katowicach odbyła pierwsza konferencja warsztatowa, organizowana w ramach projektu OPI TPP 3.0.

Projekt jest kontynuacją projektu OPI-TPP2, w ramach którego powstała elektroniczna baza danych terenów pogórniczych, w której znalazło się ponad 600 obiektów. Projekt OPI-TPP3 ma na celu rozbudowę poprzedniego systemu, dodając nowe funkcjonalności oraz narzędzia, oparte na zaawansowanych algorytmach przetwarzania danych o procesach środowiskowych i przestrzennych.

W ramach projektu planowane jest zinwentaryzowanie kolejnych terenów i wzbogacenie bazy obecnych 10 000 ha terenów poprzemysłowych (ponad 600 obiektów) do ponad 15 000 ha  (ponad 1 000 obiektów) opisując również tereny trwale przekształcone przez działalność przemysłową.

W nowej bazie znajdą się tereny po działalności górniczej (głębinowej i odkrywkowej), ale też hutniczej, energetycznej, chemicznej oraz tereny trwale przekształcone. Rozbudowany system ułatwi analizy zmian zagospodarowania terenów po dawnej działalności przemysłowej oraz pozwoli zweryfikować czy inwestycja na danym terenie przyniesie zysk.

 W czasie paneli dyskusyjnych toczyła się ważna dyskusja na temat dostępności różnych danych oraz ich wykorzystania dla zwiększenia funkcjonalności systemu.

Przywracanie terenom pogórniczym walorów użytkowych jest kluczowe dla transformacji regionu, a wykorzystanie doświadczenia GIG-PIB wynikającego z wieloletniej współpracy z kopalniami węgla kamiennego, zmagającymi się z wieloma zagrożeniami naturalnymi i środowiskowymi jest naturalnym elementem tego procesu.

Projekt OPI-TPP3: Utworzenie systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi WSL poprzez rozszerzenie istniejącego systemu zarządzania terenami pogórniczymi,   to kluczowy projekt dotyczący systemowego zarządzania terenami poprzemysłowymi, w tym pogórniczymi w województwie śląskim, realizowany przez GIG-PIB oraz Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach. Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

+ 48-32-259-2000