3 czerwca 2014r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbyła się międzynarodowa konferencja „Czystsze powietrze i lepsze zdrowie w Europie Środkowej” zamykająca trzyletni projekt "TAB - Take a breath". Realizowało go ośmiu partnerów z pięciu krajów: Główny Instytut Górnictwa i Miasto Sosnowiec, reprezentujący Polskę, Narodowy Instytut Zdrowia Środowiskowego z Budapesztu i miasto Varpalota z Węgier, Region Usti z Republiki Czeskiej, miasto Velenje i Instytut Badań Środowiskowych oraz i Współpracy Przemysłowej ze Słowenii, oraz Instytut Leśnictwa i Ochrony Środowiska z Turynu reprezentujący Włochy – Region Piemontu. Projekt współfinansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Central Europe.
Jego podstawowym celem było wzmocnienie kompetencji administracji lokalnej i regionalnej, ale też zwiększenie świadomości mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw w zakresie działań i planów związanych z jakością powietrza. Analiza wyników badań jakości powietrza w wybranych ośrodkach, dokonana w ramach projektu potwierdziła, że również w Polsce praktycznie udało się już rozwiązać problem największych punktowych źródeł zanieczyszczenia powietrza (przedsiębiorstw przemysłowych). Problem stanowią źródła związane m.in. z indywidualnymi wyborami mieszkańców, m.in. transport i ogrzewanie domów. W efekcie realizacji projektu powstał szereg narzędzi takich jak: metodyka oceny charakteru, stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz jego interakcji ze zdrowiem mieszkańców, podręcznik szkoleń dla administracji, który pozwolił na podniesienie kompetencji pracowników czy lokalne platformy zdrowia i środowiska stanowiące forum wymiany informacji i koordynacji podejmowanych działań przez administrację lokalną, przemysł i organizacje pozarządowe. Zrealizowano też cały szereg działań zwiększających świadomość mieszkańców dotyczącej negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców poprzez szkolenia oraz akcje informacyjno-promocyjne. Stworzone zostało również Wirtualne Obserwatorium jakości powietrza w miastach partnerskich dostępne dla mieszkańców poprzez internet, gdzie znajdują się bieżące informacje na ten temat wraz z możliwością promowania rozwiązań w zakresie wdrażania działań dla poprawy jakości powietrza. Dzięki zaawansowanym metodom modelowania sprawdzono np. jakie efekty mogą dać inwestycje planowane w konkretnych dzielnicach miasta, gdzie znajduje się wiele indywidualnych palenisk (m.in. zastąpienie części takich pieców ciepłem z sieci ciepłowniczej czy termomodernizacja kilkunastu budynków).
W czasie trwania konferencji miało miejsce również uroczyste podpisanie przez Prezydentów Miast i Przedstawicieli Regionów Deklaracji dotyczącej upowszechniania i wdrażania wyników projektu TAB, między innymi poprzez wspomniany wyżej portal internetowy.