Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pt.: „Model dyskretny i stochastyczny oddziaływania eksploatacji górniczej” autorstwa Tomasza Jacka Niemca.
Dr hab. inż. Tomasz Niemiec jest doświadczonym specjalistą, który teorię połączył z praktyką. Badania i prace naukowe prowadził równolegle z pracą zawodową jako mierniczy górniczy w jastrzębskich kopalniach węgla
kamiennego. Jest inicjatorem prostowania budynków na terenach górniczych i pogórniczych.
Monografia składa się z trzech części. W pierwszej części opisano zjawisko deformacji wywoływane eksploatacją górniczą, wykorzystując błądzenie losowe pustki wędrującej w górotworze. Wielokrotne powtarzanie symulacji pozwala na określanie wartości najbardziej prawdopodobnych a także ich odchylenia standardowego. Przypisując tej pustce określoną masę i prędkość wędrówki, określono wskaźniki dynamiczne jako rezultat zmieniających się w czasie sił.
Druga część monografii jest poświęcona stosowaniu symetrycznej i niesymetrycznej funkcji wpływów. Przyjęcie jako funkcji wpływów wielomianów wyższego rzędu, pozwala na uzyskanie asymetrycznych funkcji wpływów, a co za tym idzie, niesymetrycznych rozkładów wskaźników deformacji.
Trzecia część przedstawia wykorzystanie modelu Herschela, także opartego na dwuwymiarowym rozkładzie Gaussa. Jednak odmiennie zdefiniowano składowe pionowe i poziome ruchu, bez konieczności odrębnego ich parametryzowania.
W książce znalazły się również informację o autorskich programach komputerowych (Kwant i Explon) do obliczania i graficznego przedstawiania wartości wskaźników deformacji i wstęg odchyleń standardowych (korytarz błędów). Oprócz znanych do tej pory wskaźników deformacji, zdefiniowano wskaźniki dynamiczne uwzględniające siły wywoływane wpływami eksploatacji górniczej.