W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na specjalistów z branż związanych z szeroko pojmowanymi technologiami energetycznymi Śląskie Środowiskowe Studium Doktoranckie działające w Głównym Instytucie Górnictwa otwiera nowy kierunek studiów doktoranckich pt. „Interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie środowiskowych aspektów wykorzystania konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii”. Studia finansowane są ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Doktoranci otrzymają stypendia.
Program studiów obejmuje całokształt zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych i innowacyjnych technologii energetycznych i środowiskowych, w tym czystych technologii węglowych w aspekcie związanym z technologiami przetwórstwa węgla i inżynierią środowiska. Słuchacze zdobędą szczegółową wiedzę z zakresu kluczowych technologii przetwórstwa paliw stałych do celów energetycznych (spalanie, zgazowanie, upłynnianie), podstaw termodynamiki technicznej, synergii energetyki węglowej i jądrowej, metod analitycznych stosowanych w naukach górniczych i inżynierii środowiska, prawa energetycznego w Polsce i EU, jak również gospodarki odpadami, unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, zanieczyszczeń i remediacji gruntów, gospodarki wodno-ściekowej oraz systemów ochrony powietrza. Uzupełnienie całości stanowić będą wykłady interdyscyplinarne prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów z wiodących jednostek naukowych na świecie.
Są to studia stacjonarne. O przyjęcie mogą ubiegać się osoby młode do 5 lat po studiach, posiadające tytuł magistra lub magistra inżyniera. Warunkiem przyjęcia jest pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej w zakresie tematyki związanej z przyszłą pracą doktorską kandydata.
Nabór prowadzony jest przez Centrum Szkoleniowo-Informacyjne GIG, a termin składania dokumentów upływa 25 września 2018 r.
Dodatkowych informacji na temat ŚŚSD udzielają:
Alicja Toborek tel.: 32 2592388, atoborek@gig.eu,
Małgorzata Zielińska 32 2592405, mzielinska@gig.eu.
Informacje dostępne są również na stronie internetowej: doktoranckie.gig.eu oraz szkolenia.gig.eu