W piątek, 2 czerwca w Libiążu odbyło się podsumowanie projektu Recovery. Pierwsza oficjalna część spotkania miała charakter informacyjny i prezentowała wyniki projektu w formie panelu eksperckiego, z udziałem wszystkich partnerów projektu oraz zaproszonych gości. Uczestnicy spotkania mieli okazję odwiedzić teren składowiska odpadów wydobywczych ZG Janina, gdzie zrealizowany został pilotaż biologicznej rekultywacji fragmentu hałdy z wykorzystaniem metod opracowanych w projekcie Recovery.
Po części oficjalnej w Libiąskim Centrum Kultury na dorosłych i dzieci czekało wiele atrakcji: warsztaty ekologiczne, gry i zabawy z nagrodami, pieczenie ziemniaków po cabańsku, przejażdżki ciuchcią, spektakl dla dzieci i koncert muzyczny.
Projekt RECOVERY „Odtworzenie zdegradowanych i przekształconych ekosystemów na terenach pogórniczych” to inicjatywa realizowana we współpracy czterech europejskich ośrodków badawczych oraz trzech partnerów przemysłowych, w tym Tauron Wydobycie S.A. Założeniem projektu była ekologiczna odbudowa i odtworzenie zdegradowanych ekosystemów dotkniętych wydobyciem węgla. Efektem działań rewitalizacyjnych jest stworzenie miejsc o wysokim potencjale do pełnienia funkcji przyrodniczych i rekreacyjnych. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.