Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazał się „Raport roczny o stanie podstawowych zagrożeń naturalnych i technicznych w górnictwie węgla kamiennego 2017”. Raport zawiera dane statystyczne o zagrożeniu gazowym, pyłowym, pożarowym, klimatycznych, sejsmicznym, tąpaniami, radiacyjnym zagrożeniach w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, które zostały zebrane i opracowane przez specjalistyczne zespoły badawcze GIG. Dane te uzupełnione są o analizę i informację o postępie prac naukowo-badawczych w tej tematyce.
Polskie górnictwo węgla kamiennego charakteryzują skomplikowane warunki geologiczno-górnicze, a co za tym idzie występowanie praktycznie wszystkich zagrożeń naturalnych znanych w górnictwie podziemnym. Szczególnie niekorzystny wpływ na wzrost zagrożeń naturalnych mają m.in. stale rosnąca koncentracja wydobycia i głębokość eksploatacji. W ciągu ostatnich 5 lat każdego roku głębokość eksploatacji zwiększała się o około 10 m, a w 2017 wynosiła 1296 m. W większości kopalń węgla kamiennego występuje obecnie zagrożenie sejsmiczne i wynikające z niego zagrożenie tąpaniami. W 2017r. około 53,3% wydobycia uzyskano z pokładów węgla zaliczonych do I–II stopnia zagrożenia tąpaniami, a 13,7% z pokładów zaliczonych do II stopnia zagrożenia tąpaniami. Rejestracja i monitoring aktywności sejsmicznej w roku 2017 przez Górnośląską Regionalną Sieć Sejsmologiczną GIG w rejonie GZW wykazały 1271 wstrząsów górotworu o energii sejsmicznej równej lub wyższej 105J.
Autorzy „Raportu” są zdania, że istnieje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań dla zwiększenia efektywności funkcjonowania systemu bezpieczeństwa. W ocenie ekspertów i praktyków z obszaru bezpieczeństwa o kolejnym „skoku” profilaktycznym może zadecydować intensyfikacja działań ukierunkowanych na człowieka, w tym głównie tych, które skoncentrowane są na dokonywaniu zmian w świadomości załóg górniczych.
„Raport roczny” stanowi niezwykle użyteczne źródło informacji dla osób zainteresowanych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy w polskich kopalniach i jest dostępny w Zespole Wydawnictw Głównego Instytutu Górnictwa.