Zakład Ochrony Powierzchni i Obiektów Budowlanych Głównego Instytutu Górnictwa dysponuje nowoczesnym skanerem laserowym 3D Trimble TX5, który jest w stanie skanować obiekty z prędkością do 976.000 punktów na sekundę, w zasięgu 120 metrów.
Z jego wykorzystaniem wykonano szereg pomiarów trudno dostępnych obiektów, między innymi na terenie Bytomia. Skanowanie laserowe jest dziś najszybszą metodą pozyskiwania danych o zupełnie nowej jakości informacji. Otrzymywane tą drogą przestrzenne modele w postaci chmur punktów charakteryzują się kompleksowością zawartych informacji i wiernością odwzorowania mierzonego obiektu. Doświadczenia wyniesione z realizowanych pomiarów pozwalają na stwierdzenie, że technologia skanowania laserowego 3D stanowi cenne źródło danych w procesie monitorowania stanu obiektów i szkód górniczych. Wykorzystanie technologii skaningu laserowego w pracach badawczo-usługowych prowadzonych w Głównym Instytucie Górnictwa pozwala na jeszcze lepsze przygotowywanie oceny skutków eksploatacji górniczej w obiektach zabudowy powierzchni i oceny ich odporności na górnicze deformacje podłoża.
Operowanie na „chmurze punktów” to zarówno realistyczne wizualizacje, precyzyjne pomiary w przeniesionej w wirtualną rzeczywistość przestrzeni oraz podstawa do zaawansowanego modelowania przestrzennego. Skaner, którym dysponuje GIG pozwala na gromadzenie danych geodezyjnych, pozyskiwanie danych do projektowania oraz inspekcji technicznych i analiz porównawczych obiektów. Skanowanie obiektów budowlanych stanowi część zastosowań tego urządzenia. Skaner ten wykorzystywany jest również do skanowania 3D wyrobisk górniczych, hałd i wszelkiego typu obiektów o nieregularnym kształcie.
Szczegółowych informacji na temat możliwości skanera 3D udziela pan dr inż. Piotr Gruchlik, tel.: 32 259 26 41, email: p.gruchlik@gig.eu