W siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w dniach 23-25 maja br. odbyło się spotkanie partnerów dwóch projektów o akronimie RareAsh “Ocena możliwych kierunków recyklingu ciężkich i rzadkich metali odzyskanych z odpadowych produktów spalania” oraz Charphite “Karbonizat jako subsytut naturalnego grafitu w technologiach zielonej energii”.
Projekty realizowane są w ramach międzynarodowego programu ERA-MIN przez GIG oraz partnerów z Rumunii (University POLITEHNICA of Bucharest, University „Constantin Brâncuşi” of Târgu Jiu), Portugalii (University of Porto), Argentyny (University of Buenos Aires) oraz z RPA (University of Johannesburg). Partnerami przemysłowymi w projektach są firmy: ADW Sp. z o.o., CARBO-GRAF Sp. z o.o. (Polska), Energy Complex Oltenia SA (Rumunia), LIPOR – Serviço Intermunicipalizado de Gesãto de Resíduos do Grande Porto, Pegop – Energia Eléctrica, SA (Portugalia).
Projekt RareAsh ma na celu wskazanie, poprzez przeprowadzenie szczegółowych badań podstawowych i stosowanych, technicznie wykonalnych sposobów wykorzystania popiołów lotnych i żużli zarówno z bieżącej produkcji jak i zdeponowanych na składowiskach, jako źródła surowców wtórnych do produkcji pierwiastków strategicznych takich jak: ciężkie i rzadkie metale (HRM), w tym: lantanowce, skand, ltr, gal, stront, rubid.
Projekt Charphite dotyczy możliwości pozyskania karbonizatów z popiołów lotnych i dennych ze spalania węgla, pochodzących z bieżącej produkcji oraz zdeponowanych na składowiskach, jako substytutu naturalnego grafitu, w technologiach „zielonej energii”. Projekt obejmuje innowacyjne metody i technologie odzysku oraz przekształcenia karbonizatów pozyskanych z popiołów w wysokojakościowe materiały do różnych zastosowań.