19.03.2024 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się spotkanie zamykające projekt HETMAN (pełny tytuł: „Healthy Society – towards optimal management of wind turbines’ noise”). Głównym celem projektu było stworzenie podstaw, metod i narzędzi do rzetelnego oceniania, kontrolowania i zarządzania hałasem turbin wiatrowych z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju.
Podczas spotkania zaprezentowano wyniki zrealizowanych badań oraz wskazano, w jaki sposób efekty końcowe projektu można przełożyć na regulacje związane z hałasem turbin wiatrowych.
Konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi oraz Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie, Akustix Sp. z o.o., Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w ciągu blisko trzech lat dokonało analizy różnorodnych zagadnień dotyczących funkcjonowania turbin wiatrowych, w tym m.in.:
- dokuczliwości hałasu, aspekty percepcyjne oraz parametry pracy turbin wpływające na ocenę tego źródła;
- możliwości monitorowania i prognozowania hałasu turbin;
- potencjalnej emisji infradźwięków oraz ich wpływ na człowieka;
- skuteczności metod ograniczania hałasu turbin wiatrowych;
- możliwości skonstruowania konsumenckiej stacji monitoringu hałasu;
- propozycji zmian w aktach prawnych uwzględniających specyfikę pracy i hałasu turbin wiatrowych.
Projekt HETMAN został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu „Badania Stosowane”, realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Strona internetowa UAM:
https://amu.edu.pl/nauka/popularyzacja-nauki/artykuly-popularyzacja-nauki/turbiny-pod-kontrola
https://www.fizyka.amu.edu.pl/aktualnosci/aktualnosci-nauka/2024/projekt-hetman
Strona projektowa:
https://hetman-wind.ios.edu.pl
Foto: A. Wykrota, uniwersyteckie.pl