Decyzją Prezydenta RP prof. dr hab. inż. Grzegorz Mutke otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk technicznych. Profesor Grzegorz Mutke, absolwent Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierownik Zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górnictwa, jest uznanym autorytetem w Polsce i na świecie w zakresie geofizyki górniczej. Szczególnie cenione są wiedza i doświadczenie Pana Profesora dotyczące sejsmiczności indukowanej działalnością człowieka. Najważniejsze osiągnięcia naukowe w jego karierze dotyczą wyników badań związanych z oceną i kryteriami dynamicznego oddziaływania wstrząsów sejsmicznych indukowanych eksploatacją górniczą na wyrobiska podziemne oraz na zabudowę powierzchniową. Na podstawie wieloletnich badań i prac zespołu autorskiego GIG, kierowanego przez profesora Grzegorza Mutke opracowana została Górnicza Skala Intensywności Sejsmicznej (GSIS-2017), która poświęcona jest ocenie skutków oddziaływania wstrząsów indukowanych eksploatacją węgla na obiekty budowlane oraz klasyfikacji ich odporności dynamicznej.
Jako uznany autorytet w zakresie bezpieczeństwa pracy w kopalniach był członkiem zespołu specjalistów powołanych przez Prezesa WUG do zbadania okoliczności i przyczyn wypadków zaistniałych w Doniecku na Ukrainie w kopalni „Zasiadko” w 2007r. oraz ekspertem w składzie Komisji powoływanych do zbadania przyczyn tąpnięcia w polskich kopalniach węglowych i rud miedzi. Brał aktywny udział w badaniach dotyczących sejsmologii górniczej i zagrożenia tąpaniami w kopalniach węglowych w Chinach i Republice Czeskiej. W ramach staży naukowych i projektów badawczych współpracował z licznymi instytucjami zagranicznymi, między innymi Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA), Bureau of Mines z USA, Kyoto University, UK Coal czy INERIS z Francji. Aktualnie zaangażowany jest w realizację największego europejskiego projektu z dziedziny nauk o ziemi pn. " European Plate Observing System (EPOS)" i tworzenie infrastruktury Górnośląskiego Obserwatorium Geofizycznej do monitorowania geodynamiki obszaru Górnego Śląska w ramach projeku EPOS-PL.
Nominacja potwierdza duże kompetencje i osiągnięcia naukowo-badawcze Pana Profesora, które zostały zaprezentowane w ponad 120 pozycjach naukowych, obejmujących artykuły w renomowanych czasopismach, monografie naukowe i recenzowane materiały z konferencji krajowych i międzynarodowych. Bardzo ważną pozycję w dorobku profesora Mutke stanowi monografia „Oddziaływanie górniczych wstrząsów sejsmicznych na powierzchnię”, która zawiera kompleksową wiedzę z zakresu sejsmometrii górniczej. Dorobek uzupełniają patenty, bardzo liczne autorskie i współautorskie opinie i ekspertyzy, wykonywane na zamówienie instytucji krajowych i zagranicznych oraz liczne nagrody i wyróżnienia, w tym wyróżnienie Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za osiągnięcia naukowe. W swojej karierze zawodowej wypromował trzech doktorów oraz był recenzentem w kilkunastu przewodach doktorskich i postępowaniach habilitacyjnych. Pan Profesor Grzegorz Mutke jest członkiem Prezydium Komitetu Geofizyki PAN oraz członkiem Rady Naukowej Głównego Instytutu Górnictwa, Seismological Society of America, Komisji Ochrony Powierzchni i Komisji do spraw Zagrożeń w Zakładach Górniczych przy Wyższym Urzędzie Górniczym.