Warsztat regionalny w ramach projektu TEXMIN

W dniu 26.05.2022r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbył się Warsztat regionalny organizowanym w ramach projektu pn. Wpływ ekstremalnych zjawisk pogodowych na działalność górniczą o akronimie TEXMIN. Warsztat realizowany był w formule hybrydowej.
W trakcie warsztatu zaprezentowano wyniki działań naprawczych dla szybów i składowisk odpadów wydobywczych przetestowanych w skali pilotażowej, m.in. na jednym z obiektów należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz TAURON Wydobycie S.A.
Przedstawiono wyniki identyfikacji i oceny wpływów środowiskowych na działające i zlikwidowane kopalnie, które spowodowane są zarówno krótkoterminowymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, jak długotrwałymi zmianami klimatycznymi.
 
W końcowym etapie projektu opracowane zostaną strategie adaptacji i monitorowania działań w celu złagodzenia obecnych i przyszłych skutków.
 
Projekt realizowany jest w konsorcjum w składzie: Politechnika Śląska, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A z Polski, TAURON Wydobycie S.A., Uniwersytet Exeter z Wielkiej Brytanii, Centrum Badawcze CERTH z Grecji, Instytut Badawczy Węgla Brunatnego z Czech, firmy: Subterra Ingenieria z Hiszpani i DMT z Niemiec oraz Główny Instytut Górnictwa jako koordynator projektu.
 
Projekt realizowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali. We wrześniu br. odbędzie się konferencja zamykająca trzyletni projekt badawczy.

+ 48-32-259-2000