Warsztaty nt. magazynowania dwutlenku węgla zaprezentowały wyniki projektu ROCCS

20 czerwca 2023 w Głównym Instytucie Górnictwa odbyły się warsztaty prezentujące wyniki projektu ROCCS pt.: “Utworzenie obserwatorium badawczego w celu udostępniania pokładów węgla w Europie do magazynowania dwutlenku węgla”.
 
Zadaniem projektu było zbadanie czy możliwe jest magazynowanie dwutlenku węgla w pokładach węgla w Europie. Na terenie Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG przeprowadzane były testy zatłaczania CO2 w warunkach rzeczywistych, aby ocenić korzyści wynikające z powiększenia obszaru kontaktu złoże węgla-dwutlenek węgla, poprzez zastosowanie odwiertu poziomego. Tak zaprojektowany układ pozwolił precyzyjne określić ilość zatłoczonego gazu oraz obserwować jego migrację w złożu. Testy in-situ zostały poprzedzone badaniami właściwości węgla występującego w złożu przeznaczonym do zatłoczenia dwutlenku węgla. Do tych testów wykorzystane zostały próbki węgla pobrane z Kopalni Barbara, jak również z głęboko usytuowanego złoża węgla, wybranego przez Polską Grupę Górniczą, która jest partnerem projektu.
 
Efektem prac jest m.in. zestaw wytycznych, dotyczących najlepszych praktyk wspierających komercyjny rozwój technologii składowania CO2 z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik poziomych odwiertów kierunkowych. Jak wynika z badań horyzontalna konstrukcja odwiertu może poprawić obszar styku węgla z CO2 i zwiększyć pojemność magazynowania na płytkich głębokościach, a tym samym obniżyć koszty operacyjne. W ramach projektu dokonano również oceny ryzyka dla długoterminowego bezpieczeństwa i ograniczeń składowania CO2.
 
Projekt ROCCS realizowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali RFCS.
Koordynatorem projektu był Uniwersytet Cardiff z Wielkiej Brytanii, a partnerami: Główny Instytut Górnictwa, niemieckie centrum badawcze GFZ Helmholtz Center Potsdam oraz Polska Grupa Górnicza.

+ 48-32-259-2000