19 stycznia 2021 odbyły się pierwsze warsztaty projektu dotyczącego ponownego wykorzystania aktywów elektrowni węglowych RECPP. Spotkane zainicjowało międzynarodową dyskusję na temat możliwości wykorzystania aktywów elektrowni węglowych, w kontekście wyzwań okresu transformacji.
W czasie warsztatów odbyły się także dyskusje panelowe z udziałem doświadczonych przedstawicieli branży energetycznej z różnych krajów Unii Europejskiej. Ich tematyka poruszała problemy i oczekiwania związane z transformacją energetyki opartej na węglu, rozwiązania prawne, skutki transformacji widziane oczami regionalnych interesariuszy oraz konkretne przykłady i wdrożone rozwiązania na terenie UE. Głos w dyskusji zabrał też dyrektor Stanisław Prusek, który podkreślił, że sprawiedliwa transformacja to proces, który musi zostać przeprowadzony i tak samo ważny jest dla górnictwa i energetyki. Obu sektorom potrzebny jest jasny, sprawiedliwy plan działań. Ale ważny jest też plan rewitalizacji terenów pogórniczych, które stanowią potencjał dla inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy. Olivier Then z VGB wskazywał również na potrzebę jasnych przepisów i regulacji prawnych dotyczących finansowania i realizacji projektów wspierających proces sprawiedliwej transformacji.
Projekt RECPP: Ponowne wykorzystanie aktywów elektrowni węglowych w okresie transformacji energetycznej (Re-purposing Coal Power Plants during Energy Transition) to międzynarodowe przedsięwzięcie, które realizuje 13 partnerów z całej Europy. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali.