31 sierpnia 2017r. w Głównym Instytucie Górnictwa gościła delegacja przedstawicieli Huty Łabędy S.A. wraz z Prezesem Zenonem Górniakiem oraz ukraińskiej delegacji, złożonej z przedstawicieli firmy Mechanik Group Associacion, pod kierownictwem Prezesa Wiktora Vysznevetskiego i profesora Jurija Michaiłowicza z Narodowego Uniwersytetu Górniczego z siedzibą w Dniepropietrowsku. Głównym tematem rozmów były zagadnienia związane z projektowaniem nowych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie obudowy wyrobisk korytarzowych, szczególnie w aspekcie ich utrzymania za frontem eksploatacji, z doborem obudowy oraz związane z procesem certyfikacji wyrobów dla przemysłu węgla kamiennego.
GIG ma bardzo duże doświadczenie w zarówno w zakresie projektowania obudowy i testowania jej w warunkach rzeczywistych, jak i w procesie certyfikacji, a Huta Łabędy – czołowy producent obudowy typu ŁP, jest naszym wieloletnim partnerem w tym obszarze - powiedział podczas otwarcia spotkania dr inż. Zbigniew Lubosik, Z-ca Naczelnego Dyrektora GIG ds. Geoinżynierii i Bezpieczeństwa Przemysłowego. Dr inż. Marek Rotkegel z Zakładu Technologii Eksploatacji i Obudów Górniczych przedstawił m.in. różne rodzaje obudów i odrzwi opracowane przez GIG we współpracy z Hutą Łabędy często dedykowane dla konkretnych warunków geologiczno-górniczych polskich i zagranicznych kopalń. Goście zwiedzili również stanowisko do badania obudowy podporowej typu ŁP w Zakładzie Badań Urządzeń Mechanicznych GIG. Jest to jedyne w Europie stanowisko, które pozwala na badanie takiej obudowy w skali naturalnej tj. o maksymalnych gabarytach: 6,4 x 4,5 m.
Podczas spotkania omówiono również proces certyfikacji wyrobów dla górnictwa oparty o normy europejskie. Jak podkreślił dr inż. Dariusz Stefaniak, kierownik Jednostki Certyfikującej GIG, kierowana przez niego jednostka ma bardzo duże doświadczenie w zakresie certyfikacji wyrobów i systemów zarządzania i posiada wszystkie uprawnienia do badania i certyfikacji wszystkich typów obudów górniczych.