15 stycznia 2018 roku rozwiązanie Głównego Instytutu Górnictwa pod nazwą "Wykorzystanie ciepła wód kopalnianych w oparciu o narzędzia do badania procesu przepływu i transferu ciepła w zatopionych wyrobiskach kopalnianych (projekt LoCAL)" zostało wyróżnione w konkursie Górniczy Sukces Roku 2017 w kategorii Ekologia.
Celem projektu było wykorzystanie energii pochodzącej z wód kopalnianych jako źródła ciepła. Opracowane zostały narzędzia umożliwiające wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej. Realizacja projektów pilotażowych w Polsce (Bytomiu), w Wielkiej Brytanii (Markham, Caphouse) i w Hiszpanii (Barredo) obejmowała wykonanie instalacji mających na celu poprawę efektywności wykorzystania wód kopalnianych. Umożliwiła też analizę procesów hydraulicznych zachodzących w kopalniach.
Pilotaż w Polsce zrealizowany został we współpracy z firmą Armada Development na terenie byłej kopalni Szombierki w Bytomiu, obecnie pole golfowe tego inwestora. W ramach projektu wykonana została instalacja odzysku ciepła z wody kopalnianej do ogrzewania budynku siedziby firmy Armada. Jest to instalacja demonstracyjna, która pokazuje schemat działania takiego systemu. Woda pochodzi z odwadniania starych chodników kopalnianych, które należy odwadniać, aby nie zalewać istniejących wyrobisk. Za odwadnianie i wypompowywanie wody odpowiedzialny jest CZOK (Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, Oddział SRK S.A.), natomiast rurociąg na powierzchni przebiega przez teren firmy Armada, stąd wziął się pomysł jej wykorzystania. Woda w rurociągu ma temperaturę w okolicach 24 stopni C i daje duży potencjał przy wykorzystaniu jej do ogrzewania nawet całego osiedla, jako alternatywne źródło ciepła. Wykorzystywana jest tylko do ogrzewania pomieszczeń biurowych, bez ogrzewania wody. Na potrzeby funkcjonowania biura nie zużywamy dużo ciepłej wody i z ekonomicznego punktu widzenia montowanie dodatkowych urządzeń do ogrzewania wody byłoby nieopłacalne (przy stosunkowo małym zużyciu wody). Natomiast dla mieszkalnictwa opłacalne jest ogrzewanie zarówno pomieszczeń (centralne ogrzewanie), jak i ciepłej wody użytkowej (CWU).
Projekt realizowany był przez międzynarodowy zespół naukowców oraz praktyków z różnych dziedzin w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Konsorcjum projektu LoCAL stanowili: Główny Instytut Górnictwa – Koordynator Projektu, Universidad De Oviedo, Hulleras del Norte S.A.- HUNOSA, (Hiszpania), University of Glasgow, Alkane Energy UK limited (Wielka Brytania), Armada Development S.A. (Polska).