Wyróżnienie w konkursie Górniczy Sukces Roku dla GIG

6 lutego 2023r. w czasie noworocznego koncertu Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wręczone zostały nagrody w konkursie Górniczy Sukces Roku. W kategorii Innowacyjność kapituła konkursu wyróżniła Główny Instytut Górnictwa za urządzenie do inspekcji wizualnej i pomiaru średnicy rurociągów pionowych, opracowane przez specjalistów Zakładu Badań Mechanicznych i Inżynierii Materiałowej GIG.

Urządzenie do inspekcji wizualnej i pomiaru średnicy rurociągów pionowych to specjalistyczny sprzęt, który służy do oceny stanu technicznego i kondycji wewnętrznej rur pionowych za pomocą kamer inspekcyjnych. Może być stosowane w różnych branżach, takich jak górnictwo, przemysł ciężki, energetyka, budownictwo. Urządzenie jest indywidualnie projektowane i wyposażane, w zależności od warunków i zakresu badań. Indywidualny projekt urządzenia obejmuje, m.in. rodzaj rurociągów, dopasowanie parametrów urządzenia do średnicy rurociągów czy możliwość przemieszczania. Urządzenie jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach, takich jak wysokie czy niskie temperatury, wysoka wilgotność i zanieczyszczenia eksploatacyjne występujące w rurociągu. Jest wyposażone w kamerę do inspekcji wizualnej oraz sensory do pomiaru średnicy rurociągu. W razie konieczności montuje się dodatkowe elementy, takie jak lampy do oświetlenia wewnętrznej powierzchni rurociągu. Prosta i modułowa konstrukcja pozwala na jego dopasowanie do wymagań klienta, w zakresie średnic rurociągów, głębokości inspekcji oraz dokładności pomiaru średnicy.

Urządzenie zbudowane jest z głowicy w której znajduje się kamera, system zasilania, układy rejestracji sygnałów pomiarowych, wózka jezdnego, na którym zamontowany jest układ pomiarowy średnicy rurociągu, linoprzewodu, na którym urządzenie jest zawieszone w rurociągu i którym przesyłany jest obraz do stanowiska sterowania oraz przyczepy, na której znajduje się bęben nawijająco rozwijający oraz system sterowania i rejestracji obrazu.

Korozyjne środowisko, wysoka wilgotność, duża głębokość inspekcji, zmienna średnica badanego rurociągu oraz wizualizacja w czasie rzeczywistym to bariery w dokładności wykonywanych badań i pomiarów dla wielu urządzeń. Pracownicy Zakładu Badań Mechanicznych i Inżynierii Materiałowej GIG zaprojektowali i zbudowali autorskie urządzenie, które spełnia wszystkie te wymagania. Prototyp urządzenia do inspekcji wizualnej został przetestowany na stanowisku w GIG i po modyfikacjach został zastosowany komercyjnie na terenie Zakładów Górniczych „Rudna” gdzie wykonano udane pomiary inspekcyjne na rzeczywistych obiektach.

Autorom rozwiązania serdecznie gratulujemy!

+ 48-32-259-2000