We wrześniu br. w GIG odbyło się spotkanie zamykające realizację projektu CHARPHITE pt. KARBONIZAT JAKO SUBSTYTUT NATURALNEGO GRAFITU W TECHNOLOGIACH „ZIELONEJ ENERGII”. Projekt był realizowany w ramach programu ERA-NET ERA-MIN i dofinansowany ze środków NCBR. W skład konsorcjum wchodzili przedstawiciele uniwersytetów i jednostek badawczych z Portugalii, Argentyny, Rumunii, RPA i Polski.
Celem projektu było opracowanie innowacyjnych metod i technologii rozwoju procesów odzysku i przekształcenia karbonizatów pozyskanych z popiołów w wysokojakościowe materiały przeznaczone do różnych zastosowań.
Projekt przewidywał wykorzystanie, w sposób bezpieczny dla środowiska, różnych rodzajów popiołów ze spalania węgla, w celu odzysku z nich koncentratów karbonizatów i zastosowanie ich jako prekursora do produkcji nowych materiałów kompozytowych z tlenkami metali, w zastosowaniach jako katalizatory do produkcji zrównoważonej energii w reakcji wydzielania wodoru (HER), reakcji wydzielania tlenu (OER), reakcji redukcji tlenu (ORR) dla technologii ogniw paliwowych i rozkładu wody (jednoczesna produkcja O2 i H2).
W ramach realizacji projektu w GIG między innymi opracowano metodyki wydzielenia/recyklingu/odzysku karbonizatów z popiołów i żużli oraz przeprowadzono badania przemysłowe polegające na zastosowaniu karbonizatów jako substytutu materiałów na bazie naturalnego grafitu, do produkcji wyrobów grafitowych w technologiach „zielonej energii”.
Stronę polską na spotkaniu reprezentowali: prof. dr hab. inż. Barbara Białecka, dr inż. Krzysztof Wierzchowski, dr inż. Joanna Całus Moszko, dr inż. Agnieszka Klupa, dr inż. Henryk Świnder oraz mgr Magdalena Cempa.