Z tego samego powodu zarządzanie zawodnieniami powinno opierać się na rejestrowaniu zmian stosunków wodnych na terenach górniczych w wyniku przywrócenia quasipierwotnych stosunków wodnych. Dotyczy to w szczególności dokumentacji hydrogeologicznych oraz ekspertyz w zakresie określenia kategorii przydatności terenu pogórniczego. Te dokumentacje, które dotyczą likwidacji odwadniania kopalń i opisują zmiany stosunków wodnych na powierzchni terenu, powinny być publicznie dostępne i służyć m.in. do planowania kierunków zagospodarowania przestrzennego tych terenów.
Tereny górnicze zagrożone zawodnieniami wymagają szczegółowego rozpoznania kierunków zagospodarowania przestrzennego. W prawie miejscowym gmin górniczych konieczne jest ujęcie tej tematyki, a także planowanie likwidacji lub ograniczania zawodnień oraz zagrożenia zawodnieniami. Sposobem na to jest prowadzenie robót profilaktyczno-naprawczych oraz identyfikacja gruntów, niezbędnych dla tego celu.
Odpowiedzialnymi za takie planowanie są przedsiębiorcy górniczy i ich następcy prawni. Zakład Ochrony Powierzchni i Obiektów Budowlanych GIG czynnie uczestniczy w tym procesie. Jedną z jego specjalizacji jest sporządzanie opinii dotyczących przydatności do zagospodarowania terenów górniczych i pogórniczych oraz ekspertyz budowlanych w zakresie robót profilaktyczno-naprawczych, a także rekultywacji terenów górniczych. Mogą one być wykonywane na zlecenie kopalń, organów samorządowych, sądów, a nawet prywatnych inwestorów lub pojedynczych osób poszkodowanych w wyniku oddziaływania górniczego.
Zdjęcie 1. Powodziowe rozlewisko dużej rzeki u podstawy obiektu inżynieryjnego (nasypu kolejowego), położonego w czynnym terenie górniczym– stan dla wielkiej wody z maja 2010 r.
Zdjęcie 2. Przykład podtopionego w wyniku obniżeń górniczych przepustu pod nasypem kolejowym, położonym w terenie górniczym na brzegu niecki z osiadań– stan dla wody średniej.
Zdjęcie 3. Budowa nowego obiektu mostu-przepustu dla dużej rzeki w nasypie szlaku kolejowego wraz z przebudową koryta rzeki, realizowane jako roboty profilaktyczno-naprawcze w terenie górniczym w zamian podtopionego przepustu.
Wykonywana przez GIG tzw. rejonizacja geologiczno - inżynierska terenu pogórniczego pozwala w szczególności zidentyfikować tereny przekształcone pogórniczo, na których występuje prawdopodobieństwo wystąpienia okresowych i trwałych zawodnień powierzchni po przywróceniu naturalnych przepływów wód. Do tej kategorii (B23) należą:
- płytkie niecki bezodpływowe II kategorii zagrożenia zawodnieniami
- niezurbanizowane tereny II kategorii zagrożenia zawodnieniami objęte granicą ekstremalnego powodziowego stanu wód,
- tereny górnicze III kategorii zagrożenia zawodnieniami objęte granicami sztucznego odwodnienia terenu,
- niezurbanizowane lub zagospodarowane pojedynczymi obiektami tereny górnicze IV kategorii zagrożenia zawodnieniami objęte trwałymi zalewiskami i/lub granicą potencjalnego zalewu i/lub podtopieniami.
W tych strefach konieczne jest przeprowadzenie analizy możliwości i sposobu uzdatnienia terenu do zabudowy. W zależności od analizy ryzyka w takich strefach należy rozważyć zaliczenie takich terenów jako nieprzydatnych do zabudowy (kategorii C).
Mamy nadzieję, że ten bardzo pobieżny, sygnalizacyjny niemalże, przegląd tematyki badawczej i zadań realizowanych w Zakładzie Ochrony Powierzchni i Obiektów Budowlanych GIG, zwróci Państwa uwagę na jakże skomplikowany, a jednocześnie niezwykle ważny dla naszego regionu, temat zagospodarowania terenów pogórniczych. Ważny i niezwykle ciekawy, zwłaszcza w kontekście tak fundamentalnym jak ochrona środowiska naturalnego.
BJ
Opublikowano w PGG Magazyn, sierpień 2019