Ponowne wykorzystanie aktywów elektrowni węglowych w okresie transformacji energetycznej
Projekt RECPP: Ponowne wykorzystanie aktywów elektrowni węglowych w okresie transformacji energetycznej (Re-purposing Coal Power Plants during Energy Transition) to międzynarodowe przedsięwzięcie, które realizuje 13 partnerów reprezentujących wytwórców energii lub firmy z nimi związane:
- VGB Powertech EV – koordynator projektu
- Główny Instytut Górnictwa
- The Centre for Research and Technology-Hellasv (CERTH)
- ČEZ a.s.
- Lausitz Energie Kraftwerke AG (LEAG)
- Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie
- Tauron Wytwarzanie SA
- VERBUND Thermal Power GmbH & Co KG
- RWE Power AG
- Uniper SE
- RWE Generation SE
- Électricité de France (EDF)
- Uniwersytet Leoben
Czas realizacji projektu:
01.07.2020 - 30.06.2022
Cel projektu:
Celem projektu jest badanie statusu, potencjału i możliwości ponownego wykorzystania elektrowni węglowych i ich infrastruktury (regiony węglowe w okresie transformacji - kraje, rodzaj, wiek itp.). Analizie poddane zostaną wspólne aktywa (określone aktywa zakładu) i wspólne zobowiązania (umowy PPA, dostawy ciepła do pobliskiego przemysłu, kopalni itp.). Jednym z głównych celów w tej części jest zebranie i usystematyzowanie danych w oparciu o zestaw warunków wstępnych dla zrównoważonego użytkowania aktywów elektrowni węglowych w procesie stopniowego wycofywania oraz w celu określenia najlepszego zrównoważonego podejścia do zmiany przeznaczenia infrastruktury.
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Stanisław Tokarski
dr hab. inż. Stanisław Tokarski
Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Badawczy Węgla i Stali (RFCS), został też objęty patronatem Ministra Klimatu.